Zmiana ustroju i rozszerzenie Warszawy. Co robić, a czego nie by stołeczna aglomeracja rozwijała się lepiej?

W dniu 9 lutego 2017 r., sieć ekspercka Lepsza Polska wraz z kołem Śródmieście i Wola Nowoczesnej, zorganizowała dyskusję na temat „Zmiana ustroju i rozszerzenie Warszawy. Co robić, a czego nie by stołeczna aglomeracja rozwijała się lepiej?”. Spotkanie które odbyło się w „kluboksięgarni Radio Telewizja” miało charakter konsultacji eksperckich a prowadzone było przez Pawła Rabieja. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni (przez koordynatorów regionalnych SELP: Roberta Rafałowskiego i Piotra Żabickiego) m. in. Grzegorz Buczek – urbanista oraz Jakub Wacławek – architekt (obaj – wykładowcy na Politechnice Warszawskiej) oraz Agata Dąmbska i Justyna Glusma z Forum Od-Nowa.

Uczestnicy dyskusji zgodnie skrytykowali projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy złożony w ostatnim czasie w Sejmie przez Posłów PiS. Podkreślano niekonstytucyjność zapisów projektu ustawy, polityczne (zamiast merytorycznych) przesłanki planowanych zmian. Zwrócono uwagę na brak konsultacji społecznych ale również brak analiz i szerokiego uzasadnienia zaproponowanych przez PiS zmian. W poszerzonych granicach Warszawa stałaby się miastem powierzchniowo większym od Londynu i Stambułu, porównywalna z Moskwą, przy wielokrotnie mniejszej ilości mieszkańców. Podkreślono konieczność skoordynowanych działań planistycznych w obrębie aglomeracji warszawskiej dla zapewnienia jej zrównoważonego i harmonijnego rozwoju. Jednak takie działania są możliwe w aktualnej formule prawnej, bazując na współpracy gmin i właściwej koordynacji prac planistycznych.

Taką współpracę można również prowadzić w oparciu o ustawę z dnia 9 października 2015 r. o związkach metropolitalnych. Optymalne rozwiązania planistyczne dla metropolii warszawskiej zdefiniowane są w istniejących już opracowaniach naukowych i należy je konsekwentnie wcielać w życie w oparciu o istniejący stan prawny.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?