Warszawa jest kobietą

Stolica musi stwarzać dobre warunki życia dla kobiet i dbać o równość ich praw – postuluje Paweł Rabiej, kandydat Nowoczesnej na prezydenta Warszawy. Działacze partii w ten weekend konsultują z mieszkańcami miasta kwestie związane właśnie z prawami kobiet. Członkowie i sympatycy Nowoczesnej pytają warszawiaków o stosunek do parytetów na listach wyborczych i w spółkach skarbu państwa, ratyfikacji konwencji antyprzemocowej oraz praw reprodukcyjnych.

Nowoczesna raz w miesiącu organizuje tzw. „Weekend z N” – zakrojone na szeroką skalę konsultacje z mieszkańcami. Warszawiacy odpowiadają na pytania dotyczące zarówno polityki krajowej, jak i lokalnej. – Kolejny miesiąc z rzędu z powodzeniem prowadzimy naszą akcję – mówi Michał Pańkowski, przewodniczący Nowoczesnej na Mokotowie. – Tym razem pytamy o prawa kobiet i wsłuchujemy się w zgłaszane przez ankietowanych problemy dotyczące naszego najbliższego otoczenia, czyli dzielnicy i miasta. Na tej podstawie tworzymy mapę potrzeb Warszawy – dodaje. W oparciu o zbierane w ten sposób głosy mieszkańców powstaje program, z którym Nowoczesna pójdzie do wyborów samorządowych.

Kandydat na prezydenta stolicy Paweł Rabiej podkreśla, że prawa kobiet to istotny element wizji nowoczesnej Warszawy. – Jesteśmy bardzo ciekawi, co warszawiacy myślą o wyrównywaniu szans w życiu publicznym poprzez wzmacnianie parytetów i przenoszenie ich na grunt samorządowy, na przykład do stołecznego ratusza i miejskich spółek – mówi Rabiej. Dodaje, że po wygranych wyborach chciałby widzieć w swoim otoczeniu jak najwięcej kobiet. – Bardzo cenię pracę wielu obecnych szefowych działów warszawskiego magistratu. Szczególnie na średnim szczeblu dostrzegam kompetentne i skuteczne profesjonalistki – tłumaczy kandydat.

Rabiej kolejny raz postuluje wprowadzenie mechanizmów, które spowodują, że miejski budżet będzie powstawał w sposób bardziej zrównoważony. Chce by lokalne inwestycje w większym stopniu odpowiadały potrzebom kobiet. Odpowiedzią na te oczekiwania mają być Panele Obywatelskie, funkcjonujące już na przykład w Gdańsku. – Najważniejsze projekty w mieście, dotyczące inwestycji, edukacji i jakości życia będą konsultowane z grupą mieszkańców i mieszkanek odzwierciedlającą statystycznie płeć, wiek, wykształcenie Warszawiaków – zapowiada.

Nowoczesna opowiada się za przywróceniem zlikwidowanych przez Ministerstwo Zdrowia programów prozdrowotnych, w szczególności programu standardów opieki okołoporodowej. – Wiele szpitali nadal ma problemy z ich przestrzeganiem. W niektórych miejscach rodzącym wciąż nie zapewnia się prawa do intymności, czy nieprzerwanego kontaktu matki z dzieckiem po porodzie – zwraca uwagę Rabiej. Deklaruje również zapewnienie świadczeń zdrowotnych na najwyższym poziomie warszawskim seniorkom.

Ubiegający się o prezydenturę w Warszawie kandydat Nowoczesnej zaprasza do współpracy środowiska kobiece. – Wstąpiłam do Nowoczesnej, by pomóc Pawłowi Rabiejowi między innymi w kształtowaniu rozsądnej, odpowiadającej na potrzeby mieszkańców polityki prorodzinnej. Kluczową rolę odgrywają tu żłobki i przedszkola. Chcemy bliżej się przyjrzeć procesowi rekrutacji. Należałoby także uprościć procedury służące powstawaniu nowych miejsc w żłobkach, przedszkolach i klubach dziecięcych – mówi Aleksandra Śniegocka-Goździk, jedna z liderek Czarnego Protestu.

Konsultacje w ramach „Weekendu z N” prowadzone są w całej Warszawie. Wyniki przeprowadzonych wśród warszawiaków ankiet poznamy w ciągu kilku tygodni.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?