Wakacje dla Małych Kresowian – II edycja

Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Belweder, Łazienki… oraz baseny, parki linowe, kręgielnia. Od poniedziałku gościmy w Warszawie, a także w Łodzi i Poznaniu grupę łącznie niemal 80 ukraińskich dzieci, w większości pochodzenia polskiego. Przyjechały na zaproszenie Fundacji Zbyszka Gryglasa, by doskonalić język polski oraz poznawać zabytki i kulturę naszego kraju. To już druga edycja akcji, której pomysłodawcą był warszawski poseł .Nowoczesnej.

Po ubiegłorocznym sukcesie i udanej współpracy ze szkołą w Żółkwi, teraz postanowiono rozszerzyć zasięg tego wydarzenia. W organizację zaangażowały się inne ośrodki, w których działają członkowie .Nowoczesnej. Ze strony ukraińskiej zgłosiły się m.in. szkoły ze Lwowa i jego okolic.

Od samego początku ideą, która przyświecała tej inicjatywie, było zapewnienie polskim dzieciom z krajów, w których życie codzienne jest znacznie trudniejsze, niż u nas, możliwości spędzenia wspaniałych wakacji. Przy okazji miały doskonalić umiejętności porozumiewania się w języku polskim i poznawać miejsca, o których słyszały w szkole lub w domu rodzinnym. Dlatego dzieci nocują u polskich rodzin, korzystając z gościnności członków i sympatyków .Nowoczesnej.

Punktem zbiórek, do których ,,mali kresowianie” są przywożeni rano i odbierani przez goszczących wolontariuszy wieczorem, w przypadku Warszawy jest  Biuro Poselskie przy ul. Brackiej 5/9. Jak nie trudno sobie wyobrazić miejsce to dwa razy dziennie na kilka godzin zamienia się w tętniącą gwarem i śmiechem półkolonię. W ciągu dnia każda grupa korzysta z przygotowanego programu. Należy podkreślić, że zdecydowana większość czekających na dzieci atrakcji udostępniania jest bezpłatnie lub finansowana przez ludzi dobrej woli, którzy dostrzegli piękno tej akcji.

W ,,Wakacje dla Małych Kresowian”, choć ich organizacja wymaga dużo pracy, naprawdę warto się angażować. Doświadczanej przy jej okazji radości i ogromu wzruszeń nie da się przeliczyć na żadne pieniądze świata.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?