#Veturilo wystartowało – w weekend zachęcamy warszawiaków do wypożyczenia roweru

Dziś, 1 marca ruszył system Veturilo czyli warszawski rower miejski. Symboliczne uruchomienie systemu nastąpiło obok stacji zlokalizowanej w Alejach Jerozolimskich. Uczestnicy spotkania zachęcili warszawiaków do tego, aby w weekend wypożyczyli rower korzystając z wiosennej pogody. Na spotkaniu przedstawiono także pomysły, aby Veturilo jeszcze lepiej służyło mieszkańcom stolicy.

– Proponujemy, aby dialog z użytkownikami Veturilo odbywał się poprzez spotkania i rozmowy – za każdym razem przy innej stacji miejskiego systemu. Warszawski Rower Miejski to bardzo przemyślany system, ale nikt nie jest w stanie powiedzieć tyle, o oczekiwaniach dotyczących systemu, co jego użytkownicy. Dlatego potrzebna jest nowa forma dialogu z jego użytkownikami – mówi Wiceprzewodniczący Rady m.st Warszawy Sławomir Potapowicz.
Jednocześnie będziemy chcieli zainteresować ZTM ideą mobilnych nie przytwierdzonych na stałe do podłoża stacji Veturilo, które można wykorzystać doraźnie jako wsparcie dla mieszkańców, w miejscach gdzie zamknięta jest droga lub trwają prace remontowe. Te „remontowe” stacje można ustawić na kilka dni na terenach miejskich i sądzę, że dla wielu osób stanowiłyby świetną opcję transportu – dodał Potapowicz.

Z kolei zdaniem radnej Warszawy Anna Auksel-Sekutowicz warto przetestować w systemie możliwość wypożyczenia nowego rodzaju roweru dedykowanego dla obiektów sportowych typu pumptruck, które funkcjonują m.in. na Woli i Ursynowie. – Warszawa od lat zmaga się z zanieczyszczeniem powietrza, i dlatego warto rozważyć wydłużenie nieodpłatnego czasu korzystania z roweru w dni kiedy jakość powietrza w stolicy nie jest zadowalająca – zaproponowała Auksel-Sekutowicz.

– Zamiana samochodu na rower to jeden z najlepszych sposobów na zmniejszenie smogu w mieście – podkreśla radny Marek Szolc, wiceprzewodniczący Komisji Ochrony Środowiska.
– 60% zanieczyszczeń powstających w Warszawie to efekt intensywnego ruchu aut. Za każdym razem, gdy wybieramy rower, wybieramy czyste powietrze dla siebie i innych – dodaje.

-Zachęcam mieszkańców, aby w najbliższy weekend z okazji startu systemu wypożyczyli rower miejski i odbyli pierwszą przejażdżkę. Pod koniec ubiegłego roku w Warszawie dostępnych było ponad 370 stacji rowerowych i ponad 5300 rowerów. W obecnej kadencji jako radni będziemy wspierać wszelkie możliwe działania, aby wzrosła liczba zarówno stacji jak i liczba rowerów – wskazała radna Renata Niewitecka Radna Rady m.st. Warszawy.

Joanna Staniszkis Radna m.st. Warszawy: Veturilo poza zwykłymi rowerami to także tandemy, rowery dziecięce i elektryczne. Zachęcamy całe rodziny do wypożyczania rowerów. Długość ścieżek rowerowych w Warszawie w tym roku przekroczy 600 km.

Agnieszka Wyrwał Radna m.st. Warszawy: Wszelkie zmiany mające na celu poprawę jakości powietrza oraz zdrowia w Warszawie warte są poparcia i współpracy wszystkich radnych. Warszawa była i jest pionierem w wielu dziedzinach. Mieszkańcy Warszawy potrafią w najlepszy możliwy sposób wykorzystać dostępną infrastrukturę w celu poprawy jakości życia. My jako radni mamy za zadanie im to umożliwiać i wspierać.

 

#Veturilo #zrobimyTO #WarszawaDlaWszystkich

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?