Uratujmy in vitro

30 czerwca przestał funkcjonować rządowy program dofinansowania zabiegów in vitro. Nowoczesna zaapelowała dziś do samorządów, w tym do władz Warszawy, by wprowadziły ich finansowanie z własnych budżetów.

– Nowoczesna zawsze kibicowała parom, które starały się o dziecko. Finansowanie metody in vitro powinno być ważnym elementem polityki prorodzinnej. Taki jest też postulat programu Nowoczesnej – powiedział Michał Stasiński, poseł Nowoczesnej.

Zapowiedź przywrócenia finansowania in vitro znalazła się w ogłoszonym niedawno programie Nowoczesnej. Choć dzięki zabiegom in vitro przyszło na świat ponad 5 tys. dzieci, rząd nie przedłużył działania programu z powodów ideologicznych.

Liderzy Nowoczesnej zaapelowali do samorządów, by to one wprowadzały programy finansujące in vitro – w ramach własnych programów polityki zdrowotnej, na co pozwalają im przepisy. Zdecydowały się na to m.in. Częstochowa, Sosnowiec, Łódź i Poznań, a krok ten rozważają też inne miasta.

Nowoczesna wezwała do wprowadzenia podobnego projektu m.in. władze Bydgoszczy oraz Warszawy.

– W Warszawie mamy dobry obywatelski projekt finansowania in vitro złożony w kwietniu, pod którym podpisało się 18 tys. osób. Apeluję, aby prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz i Rada Miasta wprowadziły ten projekt – powiedział Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej i wiceprzewodniczący regionu Warszawa.

Nowoczesna zaapelowała do samorządów w całym kraju o wprowadzenie finansowania Udostępniła również organizacjom miejskim i obywatelskim wzór programu dofinansowania zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego metodą in vitro przez lokalne samorządy. Można go pobrać na stronie: http://nowoczesna.org/uratujmy-in-vitro/

IMG_2614 L1330723 L1330741 L1330747 L1330774

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?