Smog zabija! Nowoczesna chce zdecydowanych działań

Proponowane przez władze Mazowsza metody walki ze smogiem są niewystarczające. Radni województwa powinni podjąć znacznie bardziej zdecydowane działania zmierzające do szybszego rozwiązania tego problemu – twierdzą działacze Nowoczesnej i składają gotowe propozycje. Oczekują między innymi wprowadzenia w Warszawie i ościennych gminach całkowitego zakazu opalania węglem w przydomowych instalacjach grzewczych.

Postulaty ekspertów związanych z Nowoczesną to odpowiedź na przygotowany przez Sejmik Województwa Mazowieckiego projekt uchwały antysmogowej. Autorzy opracowania uważają, że zawarte w dokumencie zmiany przepisów nie zdołają wystarczająco szybko i mocno ograniczyć zanieczyszczenia powietrza, które przynosi katastrofalne skutki dla zdrowia mieszkańców Warszawy i województwa. – Dane publikowane przez Główny Urząd Statystyczny są przerażające. Pokazują, jak bardzo epizody smogowe, z którymi mieliśmy do czynienia na początku roku, przekładają się na śmiertelność. Tego problemu nie można lekceważyć, nawet jeżeli jego rozwiązanie wiąże się z istotnymi kosztami – mówi Sławomir Potapowicz, przewodniczący Nowoczesnej w Warszawie. Według danych GUS w styczniu tego roku w Polsce zmarło ponad 44 tysiące ludzi. To aż o 1/3 więcej niż w poprzednich kilku latach w tym samym okresie. Winny jest najprawdopodobniej rekordowy smog.

Nowoczesna chce, żeby docelowo w Warszawie i 27 ościennych gminach wprowadzony został całkowity zakaz opalania węglem. Te samorządy dysponują i zasobami finansowymi, i infrastrukturą, by podłączać budynki do sieci ciepłowniczej lub montować niskoemisyjne źródła ciepła. Partia oczekuje też skrócenia okresów przejściowych na wymianę pieców i kotłów w reszcie województwa na bardziej ekologiczne – inaczej na czyste powietrze przyjdzie nam czekać nawet 10 lat. Autorzy analizy projektu uchwały antysmogowej zwracają uwagę nie tylko na skutki zdrowotne, ale również na ryzyko nałożenia na Polskę kar związanych z łamaniem unijnych norm jakości powietrza.

Wśród zgłaszanych radnym Sejmiku Województwa Mazowieckiego uwag jest też mowa o wprowadzeniu okresowego zakazu użytkowania kominków rekreacyjnych. Miałby on obowiązywać w czasie, kiedy przekraczane są normy jakości powietrza, w szczególności dotyczące zawieszonych w nim pyłów. Kolejnym z postulatów Nowoczesnej jest doprecyzowanie przepisów dopuszczających rezygnację z przyłączenia budynku do sieci ciepłowniczej lub gazowej ze względu na brak „możliwości ekonomicznych”. Tak ogólne sformułowanie pozwoli na omijanie prawa, którego celem jest ochrona zdrowia i życia mieszkańców Mazowsza – przestrzegają przedstawiciele partii.

Stanowisko w sprawie uchwały antysmogowej wspólnie przyjęły zarządy regionów Nowoczesnej: Warszawa i Mazowsze.

Pobierz dokument zawierający uwagi Nowoczesnej do projektu uchwały antysmogowej

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?