Smog w Warszawie. Nowoczesna podsuwa radnym gotowe rozwiązania

Dopłaty dla rodzin, które zrezygnują z opalania węglem na rzecz bardziej ekologicznych źródeł ciepła oraz dofinansowanie termomodernizacji domów. To proponowane przez Nowoczesną rozwiązania narastającego problemu zanieczyszczenia powietrza w Warszawie. Działacze partii przygotowali dwa projekty uchwał, które mają przyczynić się do likwidacji zjawiska ubóstwa energetycznego, ograniczyć liczbę tzw. kopciuchów i zachęcić warszawiaków do inwestycji w to, co najcenniejsze, czyli nasze zdrowie.

Przygotowane przez Nowoczesną projekty to gotowe rozwiązania, które stołeczni radni mogą natychmiast wprowadzić w życie. Pierwszy przewiduje dopłaty do rachunków za ogrzewanie gazowe, elektryczne i olejowe lub do opłat za korzystanie z miejskiej sieci ciepłowniczej. – Problem smogu jest bardzo poważny i trzeba go jak najszybciej rozwiązać. Wielu warszawiaków wciąż wybiera węgiel, bo jest tańszy. Najgorzej sytuowane rodziny są zmuszone do szukania jeszcze gorszych rozwiązań i decydują się na przykład na opalanie odpadami. Niestety, w rezultacie wszyscy płacimy za to wysoką cenę oddychając zanieczyszczonym powietrzem – mówi Paweł Rabiej z Nowoczesnej, który wspólnie z Rafałem Trzaskowskim z Platformy Obywatelskiej szykuje się do zarządzania miastem.

Autorzy uchwały chcą, by względy ekonomiczne przestały w tym temacie mieć decydujące znaczenie. – Proponowane przez nas dopłaty pozwolą wszystkim mieszkańcom Warszawy przejść na ekologiczne źródła energii bez uszczerbku dla domowych budżetów – ocenia sekretarz warszawskich struktur Nowoczesnej Marek Szolc. Dodaje, że program został przygotowany tak, żeby dopłaty trafiały do tych, którzy najbardziej tego potrzebują. Kwota dopłaty ma być uzależniona od dochodów. – Chodzi o to, żeby zamiana węgla na przykład na gaz pozostała nieodczuwalna dla osób, które dziś ledwo wiążą koniec z końcem – mówi Szolc.

Drugie postulowane przez Nowoczesną rozwiązanie to jednorazowe dofinansowania do termomodernizacji domów. Miasto miałoby zainwestować złotówkę do każdej wydanej przez mieszkańca złotówki na zatrzymanie strat energii wynikających z niedoskonałej izolacji domu. W tym przypadku autorzy uchwały przewidzieli również limit kwotowy na poziomie 15 tysięcy złotych. To – jak mówią – połowa przeciętnego kosztu wykonania termomodernizacji budynku. – Słowo inwestycja jest tu jak najbardziej na miejscu, zarówno z punktu widzenia posiadacza domu, jak i miasta. Pieniądze włożone w poprawę termoizolacji z czasem zwrócą się z nawiązką w postaci niższych rachunków za ogrzewanie oraz mniejszych wydatków na opiekę zdrowotną – zapewnia Bartosz Wiśniakowski z Nowoczesnej, który zawodowo zajmuje się ochroną środowiska i energetyką. – W perspektywie lat to opłaci się nam wszystkim – dodaje.

Czy propozycje Nowoczesnej mają szansę na realizację? Decyzja należy do radnych. – Głęboko wierzę, że nasze pomysły na walkę ze smogiem zyskają poparcie Rady Warszawy. To kolejna inicjatywa, którą kierujemy do stołecznych samorządowców. Postulowaliśmy chociażby dofinansowanie in vitro, które – po przełamaniu oporu ze strony władz miasta – stało się faktem – mówi przewodniczący warszawskiej Nowoczesnej Sławomir Potapowicz.

Badania wskazują, że wszyscy mieszkańcy Warszawy ponoszą z powodu smogu konsekwencje zdrowotne podobne do tych, z którymi borykają się nałogowi palacze. Godzina dziennie spędzona na otwartym powietrzu jest porównywalna z paleniem 1300 papierosów w skali roku.

Projekty uchwał

w sprawie lokalnego programu pomocy społecznej w postaci Lokalnego Programu Osłonowego dla osób, które ponoszą zwiększone koszty grzewcze lokalu związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania na jeden z systemów niskoemisyjnych

w sprawie zmiany uchwały nr XXXVIII/975/2016 Rady Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 15 grudnia 2016 r. w sprawie zasad udzielania dotacji celowej na finansowanie lub dofinansowanie inwestycji na terenie m.st. Warszawy, służących ochronie środowiska i gospodarce wodnej

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?