RADA WARSZAWY PRZYJMUJE STANOWISKO O KLIMATYCZNYM STANIE WYJĄTKOWYM I APELUJE DO RZĄDU O DZIAŁANIE

Projekt stanowiska w sprawie kryzysu klimatycznego w imieniu klubu radnych Koalicja Obywatelska zgłosił radny Marek Szolc (Nowoczesna). Radni domagają się w nim od Rady Ministrów i Sejmu szybszych oraz bardziej zdecydowanych działań mających ograniczyć emisje gazów cieplarnianych przez Polskę. Warszawa jest drugim po Krakowie miastem, które przyjęło taki apel. Za przyjęciem stanowiska głosowali radni z klubu Koalicji Obywatelskiej. Radni Prawa i Sprawiedliwości wstrzymali się od głosu.
– Naszym celem jest pokazanie, że jako rada podchodzimy do problemu kryzysu klimatycznego bardzo poważnie. Chcemy zwiększyć wśród ludzi świadomości, czym grozi globalny wzrost temperatury – tłumaczy Szolc. – W Warszawie pracujemy nad ograniczaniem emisji: likwidujemy piece na węgiel, finansujemy instalowanie paneli słonecznych, kupujemy elektryczne autobusy, zorganizujemy pierwszy w Polsce obywatelski panel klimatyczny, na którym wspólnie z mieszkańcami ustalimy, co jeszcze robić, by ratować klimat. Ale bez działań w rządzie i parlamencie nie zatrzymamy kryzysu – dodaje.
W stanowisku radni odwołali się do głośnego raportu z zeszłego roku, który wskazywał, że na skuteczne działanie zostało nam zaledwie 12 lat. ,,Zaprezentowany w 2018 r. raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu, opracowany na potrzeby Organizacji Narodów Zjednoczonych, nie pozostawia wątpliwości, że w celu utrzymania stabilnego i przyjaznego dla ludzkości klimatu Ziemi należy do 2030 r. radykalnie ograniczyć emisje gazów cieplarnianych, a do 2050 r. usunąć je całkowicie. Brak takich działań będzie miał trwałe i dramatyczne skutki dla większości mieszkanek i mieszkańców planety oraz jej ekosystemów, od których stanu zależy dobrobyt nas wszystkichˮ – czytamy w przyjętym apelu.
Przyjęcie stanowisko zbiegło się z dyskusją nad miejskim programem adaptacji do zmian klimatu. Uchwała, która będzie podstawą do działań Warszawy w tym obszarze, pokazuje wiele zagrożeń powodowanych przez kryzys klimatyczny: gradobicia, burze, silne wiatry i nagłe ulewy, fale ekstremalnych i bardzo groźnych dla zdrowia upałów czy przedłużające się okresy suszy i braku wody.
– Nie mam wątpliwości, że już dziś warszawianki i warszawiacy odczuwają złe skutki zmian klimatu. Jeśli nic nie zrobimy, z roku na rok będzie coraz gorzej. Cieszę się, że rada podejmuje działania w tej sprawie i mam nadzieję, że rząd i Sejm przychylą się do naszego apelu – komentuje wiceprzewodniczący rady Warszawy Sławomir Potapowicz (Nowoczesna).
Klimatyczny stan wyjątkowy ogłosiło na świecie ponad 700 miast i regionów oraz rządy Wielkiej Brytanii i Kanady. Jednocześnie naukowcy alarmują, że temperatura wciąż rośnie, a czerwiec 2019 r. był na świecie najgorętszym w historii pomiarów. Rekord temperatury dla czerwca padł także w Polsce: w Radzyniu (woj. lubuskie) termometry pokazały 38,2 st. Celsjusza.

 

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?