Paweł Rabiej: Kwestie reprywatyzacji powinny być dogłębnie wyjaśnione

– Kiedy PiS zabiera się za naprawianie czegoś, to nieuchronnie zmierza w kierunku destrukcji i złych rozwiązań. Tak niestety jest też w tym przypadku. Propozycja PiS miała być poważna, było kompletnie odwrotnie – powiedział Paweł Rabiej, członek Zarządu Nowoczesnej na wtorkowej konferencji prasowej w Sejmie komentując propozycje Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry ws. rozwiązania kwestii reprywatyzacji.

Kwestie reprywatyzacji powinny być bardzo dogłębnie wyjaśnione. Każdy zwrot nieruchomości powinien być dokładnie przejrzany, ponieważ jest mnóstwo przykładów cwanej mafii reprywatyzacyjnej. W ocenie Pawła Rabieja należy również sprawdzić transakcje z okresu 2005-2007 r., gdy  Zbigniew Ziobro był Prokuratorem Generalnym.

W propozycji PiS nie usłyszeliśmy ani słowa na temat tego, jak zostanie całkowicie rozwiązana kwestia reprywatyzacji. Ani słowa o tym, czy zostanie przyjęta ustawa reprywatyzacyjna. – To nie jest tylko kwestia rozliczenia osób, które nadużywały społecznego zaufania i oszukiwały miasto. To także kwestia dokończenia wszystkich kwestii własnościowych i zadośćuczynienia dla poszkodowanych lokatorów – powiedział Paweł Rabiej.

Propozycja PiS-u nie jest kompleksowym i całościowym rozwiązaniem. To poszukiwanie połowicznego, częściowego rozwiązania, które nie rozwiąże problemu na przyszłość.

Widzimy, że Prezes Kaczyński chce wykorzystać patologiczną sytuację w Warszawie do kolejnego ataku na polskie organy konstytucyjne i wymiar sprawiedliwości. Adam Szłapka, Sekretarz Generalny Nowoczesnej powiedział: – Tworzy się komisję weryfikacyjną, komisję nadzwyczajną, która będzie miała uprawnienia Sejmowej Komisji Śledczej, prokuratury, sądu, z możliwością nakładania kar i wyroków w danej sprawie. Według Adama Szłapki PiS nie ufa organom konstytucyjnym, sądom, prokuraturze i prokuratorom,  w związku z czym tworzy swoją, specjalną komisję, która ma za zadanie rozwiązać tego typu kwestie.

To bardzo groźne dla porządku konstytucyjnego, ponieważ widzimy, że PiS w każdej sprawie będzie w stanie tworzyć komisje, które będą stały obok organów konstytucyjnych, prokuratury i sądów.  Takie działania są sprzeczne z Konstytucją. – Podejrzewamy, że komisje będą silnie uzależnione politycznie, a PiS w każdej kwestii, która jest niezgodna z interesem partii będzie je powoływał i obsadzał swoimi politykami – skomentował Adam Szłapka.

Niezbędna jest kompleksowa ustawa, która realnie rozwiąże kwestie reprywatyzacji. Tworzenie dodatkowego niekonstytucyjnego ciała, które ma rozwiązać problem nie powinno mieć miejsca. Mamy instytucje o odpowiednich kompetencjach, które są w stanie rozwiązać kwestie reprywatyzacji. Zostawmy rozstrzyganie spraw prokuraturom i sądom.

 

 

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?