Pamiętamy o Rotmistrzu

W niedzielę, 26 lutego 2017 r. członkowie koła Nowoczesna Warszawa-Żoliborz wzięli udział w uroczystości złożenia kwiatów pod tablicą upamiętniająca Witolda Pileckiego – rotmistrza Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, więźnia KL Auschwitz i autora raportów o Holocauście, powstańca warszawskiego, więźnia komunistycznego skazanego za swoją miłość do ojczyzny i niezłomność na karę śmierci. Jego grobu dotychczas nie odnaleziono.

Wzruszające słowa wnuczki Witolda Pileckiego, Beaty Pileckiej Różyckiej, Dziadek zawsze był osobą, która łączy, nie dzieli była powodem, dla którego członkowie Nowoczesnej wzięli udział w uroczystościach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Tablica znajduje się na budynku przy al. Wojska Polskiego 40, w którym Witold Pilecki dobrowolnie dołączył do łapanki skutkującej wywózką do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Nieopodal tego miejsca, wśród zieleni, kończy się montaż pomnika rotmistrza Witolda Pileckiego.

W sobotę, 25 lutego 2017 r. nasi członkowie uczestniczyli także w uroczystościach z okazji 75. rocznicy sformowania 1. Dywizji Pancernej generała Maczka.

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?