Nowoczesna w obronie represjonowanych na Białorusi

Partia Ryszarda Petru apeluje o zaprzestanie represji oraz uwolnienie zatrzymanych podczas manifestacji, które miały miejsce 25 marca na Białorusi. „Nie akceptujemy stosowania przemocy wobec uczestników pokojowych demonstracji. Takie działania cechują dyktaturę” – piszą działacze Nowoczesnej w liście otwartym do władz w Mińsku. Zapowiadają również interwencję u przedstawicieli polskiego rządu.

List odebrał od działaczy Nowoczesnej pracownik białoruskiej ambasady. Zapowiedział przekazanie go nieobecnemu dziś rano w placówce dyplomatycznej ambasadorowi. Inicjatywa partii Ryszarda Petru jest reakcją na falę represji, jaka dotknęła w zeszłym tygodniu obrońców praw człowieka sprzeciwiających się agresywnej polityce Alaksandra Łukaszenki. „Osoby zaangażowane obecnie lub w przeszłości w działalność opozycyjną lub w obronę praw człowieka są aresztowane, a wobec części stosuje się przemoc fizyczną. Formułowane są zarzuty o działalność antypaństwową na podstawie dowodów budzących poważne wątpliwości” – zwracają uwagę autorzy listu.

– Takie sytuacje i obrazki Polacy pamiętają z lat ’70 i ’80. Niedopuszczalne jest, żeby władza występowała przeciwko własnemu narodowi – mówił podczas briefingu prasowego przed białoruską ambasadą Zbigniew Gryglas, warszawski poseł Nowoczesnej. Podkreślił, że prawo do demonstrowania własnych poglądów jest niezbywalnym prawem każdego narodu oraz zapowiedział skierowanie do polskiego rządu apelu o podjęcie zdecydowanych działań, będących odpowiedzią na niepokojące doniesienia zza wschodniej granicy.

– Solidaryzujemy się z wami. Cenimy waszą walkę o swobody obywatelskie i praworządność – mówił z myślą o represjonowanych Białorusinach Paweł Rabiej, członek zarządu krajowego Nowoczesnej. Szczególny nacisk położył na potrzebę budowy sieci wsparcia poprzez stowarzyszenia i organizacje pozarządowe oraz rozwijania kontaktów gospodarczych i kulturalnych.

Sławomir Potapowicz, sekretarz warszawskich struktur Nowoczesnej przypomniał, że 25 marca w Polsce odbyły się manifestacje i marsze poparcia dla Unii Europejskiej. – Tego samego dnia w Mińsku nie dopuszczono do demonstracji. Nie możemy jako wolni obywatele przymykać na to oczu – dodał.

Nowoczesna skieruje do polskiego rządu pytanie o konkretne kroki na rzecz wsparcia dla ofiar represji i wzmocnienia społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi w trybie zapytania poselskiego.

  

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?