NOWOCZESNA O HANNIE GRONKIEWICZ-WALTZ: NARAŻA SIĘ NA ZARZUTY [GAZETA STOŁECZNA]

Politycy Nowoczesnej ponawiają wezwanie do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o podjęcie działań w sprawie reprywatyzacji. Apelują o powołanie w radzie miasta specjalnej komisji i pytają ratusz o los mieszkańców z reprywatyzowanych kamienic. „Bez zaproponowania rozwiązania Hanna Gronkiewicz-Waltz naraża się na zarzuty, że być może potrzebny jest zarząd komisaryczny” – ocenia wiceszef partii Paweł Rabiej.
– Hanna Gronkiewicz-Waltz została wybrana prezydentem w Warszawie w bezpośrednich wyborach. Ma silny mandat, możliwości, urzędników, prawników, może więc zaproponować rozwiązania. Od dobrego gospodarza, który dba o swoje miasto, należy oczekiwać przedstawienia wyjścia z tej sytuacji – mówił Rabiej na konferencji prasowej.I podkreślił: – To nie jest kłótnia opozycji.Nowoczesna o Hannie Gronkiewicz-Waltz: Kolej na lokatorów kamienic

Według Rabieja „bez zaproponowania takiego rozwiązania pani Hanna Gronkiewicz-Waltz naraża się na zarzuty, że nic nie robi, że być może potrzebny jest w Warszawie zarząd komisaryczny albo jakieś rozwiązania szczególne”. – Tego byśmy nie chcieli – podkreślił. – Chcielibyśmy, żeby władze miasta były w stanie odpowiedzialnie, szybko i uczciwie zareagować.

Przypomniał też, że zarówno PO, jak i PiS, rządząc Warszawą i Polską, nie przygotowały ustaw pozwalających na rozwiązanie problemu reprywatyzacji.

Sekretarz Nowoczesnej Sławomir Potapowicz poinformował o działaniach, jakie w tej kwestii podejmuje jego partia. – 25 sierpnia władze miasta na sesji Rady Warszawy zamierzają przedstawić informację o wdrożeniu małej ustawy reprywatyzacyjnej. Ta ustawa w ogóle nie dotyka i nie załatwia problemu lokatorów, którzy przez wiele lat byli pozostawieni sami sobie – ocenił

Zapowiedział, że Nowoczesna złoży do władz miasta wniosek o udostępnienie informacji publicznej, ile osób mieszkało w reprywatyzowanych kamienicach i „jak miasto wobec tych lokatorów postępowało”.

Potapowicz zaapelował też do Platformy, aby powołała komisję doraźną Rady Warszawy, złożoną z radnych wszystkich klubów miejskich i „środowisk zaangażowanych w procesy reprywatyzacyjne”. – Komisja mogłaby na bieżąco śledzić proces reprywatyzacyjny, aby był on transparentny dla mieszkańców – podkreślił.

Nowoczesna o Hannie Gronkiewicz-Waltz: Komisja bada działkę na pl. Defilad

Sprawą reprywatyzacji działki na pl. Defilad pod dawnym adresem Chmielna 70 (kulisy zwrotu tego gruntu opisaliśmy w tekście „Komu działkę” w weekendowym wydaniu „Wyborczej”) zajmuje się komisja rewizyjna. Wniosek złożyli radni PiS, poparli go wszyscy politycy zasiadający w Radzie Warszawy.

6 lipca powołano w komisji rewizyjnej zespół kontrolny. Przewodniczy mu Paweł Terlecki (PiS), a zasiadają w nim też Paulina Piechna-Więckiewicz (SLD), Maria Łukaszewicz (PO) i Paweł Lech (PO).

Przewodniczący komisji rewizyjnej Maciej Wyszyński (PO) poinformował, że już w maju, podczas dyskusji nad budżetem miejskim, komisja przepytywała w sprawie reprywatyzacji działki na pl. Defilad dyrektora Biura Gospodarowania Nieruchomościami Marcina Bajko. Miał złożyć szczegółowe wyjaśnienia.

Przewodniczący Wyszyński nie wie, czy zespół kontrolny rozpoczął już pracę. Z Pawłem Terleckim nie udało nam się skontaktować.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?