Nowoczesna: Ekspertyzy prawne warszawskiego ratusza muszą być jawne

Nowoczesna zarzuca warszawskim władzom brak przejrzystości. Apeluje do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz o ujawnienie ekspertyz prawnych, którymi urzędnicy kierują się przy podejmowaniu kluczowych dla mieszkańców decyzji. To reakcja na odmowę upublicznienia opinii w sprawie finansowania przez samorząd in vitro oraz reprywatyzacji.

– Apelujemy o to, by wszystkie opinie prawne były od tego momentu jawne – mówi Paweł Rabiej, członek zarządu krajowego Nowoczesnej i wiceprzewodniczący regionu warszawskiego. – Ekipa Hanny Gronkiewicz – Waltz nigdy nie była specjalnie otwarta na obywateli i partycypację. Ale szczególnie niepokojące jest utajnianie dokumentów mających istotny wpływ na decyzje podejmowanie przez miasto – dodaje.

Sekretarz regionu, Sławomir Potapowicz przypomina, że w lipcu Nowoczesna wystąpiła do ratusza o ujawnienie ekspertyz, które były podstawą odrzucenia obywatelskiego projektu finansowania in vitro z budżetu miasta. Urzędnicy odmówili upublicznienia dokumentów. – Miasto opiera się na opinii prawnej, której nie chce ujawnić. W związku z tym skierowaliśmy wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego – mówi Potapowicz.

W czwartek Nowoczesna złożyła kolejny wniosek w trybie dostępu do informacji publicznej. Oczekuje ujawnienia opinii prawnych dotyczących reprywatyzacji, w szczególności działki znajdującej się obok Pałacu Kultury i Nauki, przy ulicy Chmielnej 70. W tekście opublikowanym 16 sierpnia 2016 r. na łamach „Gazety Stołecznej” czytamy, że również w tej sprawie ratusz odmawia dziennikarzom dostępu do dokumentów.

Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz w rozmowie z red. Jackiem Nizinkiewiczem (Rzeczpospolita) z 12 sierpnia stwierdziła, że ratusz odmawia ujawnienia dokumentów, żeby „nie robić precedensu”. Nowoczesna z niedowierzaniem przyjmuje tę wypowiedź. – W naszym przekonaniu udostępnianie opinii prawnych powinno być dobrą praktyką. Mieszkańcy Warszawy mają prawo wiedzieć, na jakich przesłankach są podejmowane decyzje w ważnych sprawach – mówi Paweł Rabiej.

_W4C4298 _W4C4361 _W4C4384 _W4C4457

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?