Nie dla podziału Mazowsza

Nie zgadzamy się, żeby zmieniać podział administracyjny kraju tylko pod partyjne interesy. Podział województwa mazowieckiego tak, ale tylko pod pewnymi warunkami.
Decyzja o podziale województwa musi być oparta o wiarygodne wyliczenia w zakresie oceny jego skutków. Musimy mieć pewność, że na podziale nie stracą mieszkańcy stolicy i regionu. Propozycji podziału województwa musi towarzyszyć propozycja zmiany ustroju miasta stołecznego Warszawy, tak by mogła się ona rozwijać jako spójny region metropolitalny wraz z przyległymi funkcjonalnie gminami. Znane muszą też być koszty administracyjne tego podziału.
Nowy podział spowoduje wzrost kosztów administrowania dwoma województwami. Może wpłynąć również na pogorszenie się jakość transportu i łączności, ochrony zdrowia, dostępu do kultury i usług publicznych. Te aspekty muszą zostać wzięte pod uwagę.

Stanowisko Zarządu Regionu Warszawskiego:

STANOWISKO

ZARZĄDU REGIONU WARSZAWSKIEGO NOWOCZESNEJ

z dnia 12 maja 2016 r.

w sprawie propozycji podziału Województwa Mazowieckiego

 

Zarząd Regionu Warszawskiego Nowoczesnej uważa, że warto poszukiwać rozwiązań zmniejszających dysproporcje rozwojowe na Mazowszu oraz miast i gmin regionu. Nie zgadzamy się jednak z tym, by dokonywać takiego podziału pospiesznie i bez oceny konsekwencji. Stawiamy trzy warunki brzegowe: zmiany powinny być dobrze przygotowane i rozłożone w czasie, poparte wiarygodnymi wyliczeniami, że nie stracą na tym mieszkańcy nowego województwa mazowieckiego oraz połączone z propozycją nowego ustroju miasta stołecznego Warszawy.

Zarząd Regionu stanowczo nie zgadza się na to, żeby zmieniać podział administracja kraju tylko dla partyjnego interesu. Politykom PiS chodzi wyłącznie o utworzenie nowych urzędów marszałkowskich i o polityczny łup, a nie o dobro Mazowsza i Warszawy.

Pospiesznych zmian administracyjnych nie uzasadnia także zamiar pozyskania większych środków unijnych dla Mazowsza. W perspektywie do 2020 jest to niemożliwe, a po 2020 r. – wystarczającym instrumentem będzie statystyczny podział województwa na dwie odrębne jednostki na poziomie NUTS 2. Pozwoli to na zakwalifikowanie tych regionów do dwóch różnych kategorii zamożności.

Nieprzemyślany podział województwa Mazowieckiego byłby jak wyjęcie serca z organizmu. Warszawa i Mazowsze są powiązane silnymi więzami. 

Nowoczesna poprze podział województwa mazowieckiego tylko pod trzema warunkami:

  • Decyzja o podziale województwa musi być oparta o wiarygodne wyliczenia w zakresie oceny jego skutków. Muszą one dać pewność, że na podziale nie stracą mieszkańcy stolicy i regionu.  W szczególności, że nie pogorszy się jakość transportu i łączności, ochrony zdrowia, dostępu do kultury i usług publicznych. Oraz, że nie spadną drastycznie dochody nowego województwa mazowieckiego i jego gmin, ich możliwości inwestycyjne oraz zdolność do wykorzystania środków unijnych. Według niektórych analiz, województwo mazowieckie bez Warszawy już w chwili powstania może być praktycznie bankrutem.
  • Propozycji podziału województwa musi towarzyszyć propozycja zmiany ustroju miasta stołecznego Warszawy, tak by mogła się ona rozwijać jako spójny region metropolitalny wraz z przyległymi funkcjonalnie gminami.
  • Muszą być znane koszty administracyjne podziału, w szczególności – o ile wzrosną koszty administrowania dwoma województwami. Plan podziału musi zaś być odpowiednio rozłożony w czasie.

Regiony Mazowiecki i Warszawski Nowoczesnej powołają wspólny zespół ekspercki, który opracuje analizy i symulacje dotyczące skutków ewentualnego podziału województwa i zmian w ustroju Warszawy.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?