NIE dla mowy nienawiści

Sojusz Jarosława Kaczyńskiego z kibolami przynosi groźne efekty. Układ Ziobry zapewniający im bezkarność kosztem bezpieczeństwa policjantów owocuje groźbami karalnymi wobec opozycji i osób prywatnych. Jarosławie Kaczyński, proszę przywołać do porządku swoich sojuszników z „Żylety”!
Czy groźby karalne wobec niepokornych dziennikarzy Moniki Olejnik i Tomasza Lisa będą tolerowane tak jak przemoc wobec policjantów? Czy to są nowe standardy praworządności czy prokuratura ma zamiar wszcząć postępowanie w tej sprawie? Nowoczesna wniosła zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. To będzie test na praworządność à la PiS.

STANOWISKO

ZARZĄD REGIONU WARSZAWSKIEGO NOWOCZESNEJ

z dnia 9 maja 2016 r.

w sprawie zniesławiania i nawoływania do przemocy podczas meczu
Legia Warszawa – Piast Gliwice w dniu 8 maja 2016 r.

Zarząd Regionu Nowoczesnej stanowczo potępia akt nawoływania do przemocy, który miał miejsce podczas meczu na warszawskim stadionie Legii w dniu 8 maja 2016 r.  Jest on wynikiem atmosfery zachęty do agresji i pogardy, jakie tworzy rząd Prawa i Sprawiedliwości. Zwracamy się do kibiców i sympatyków Legii i innych klubów sportowych, którym w większości obca jest mowa nienawiści, o jednoznaczny sprzeciw wobec takich praktyk i zapobieganie podobnym incydentom na stadionach.

Zarząd Regionu Nowoczesnej Warszawa protestuje z powodu zniszczenia piłkarskiego święta, jakim był mecz Legia Warszawa – Piast Gliwice incydentami w postaci gróźb karalnych i zniesławień. Podczas tego meczu na tzw. „Żylecie” ukazał się transparent o treści „KOD, Nowoczesna, GW, Lis, Olejnik i inne ladacznice – dla was nie będzie gwizdów, będą szubienice”. Transparent był duży, rozciągnięty na całą szerokość trybuny, dobrze widoczny dla wszystkich uczestników meczu.

Wśród członków i sympatyków Nowoczesnej jest wielu kibiców Legii. Treść transparentu znieważa ich i obraża osobiście, a także jest wobec nich groźbę karalną  – tak jak wobec dziennikarzy Moniki Olejnik i Tomasza Lisa, dziennikarzy i pracowników Gazety Wyborczej oraz członków i zwolenników KOD. Znieważeni i czujący zagrożenie członkowie i sympatycy Nowoczesnej podjęli już stosowne kroki prawne.

Nowoczesna dostrzega, że przez ostatnie miesiące polskie stadiony wolne były od nienawiści i walk. Dotyczy to również stadionu Legii, na którym nie zdarzały się ostatnio tego rodzaju incydenty. To zasługa Stowarzyszenia Kibiców Legii Warszawa i opracowanych zasad, m.in. „Regulaminu Żylety”. Tym mocniej niepokoi nas pojawienie się, w tak drastycznej formie, mowy nienawiści na polskich boiskach.

Nie winimy za to kibiców, którzy – jak każdy – ulegają emocjom politycznym. Klimat pogardy i nienawiści od początku swoich rządów tworzą Jarosław Kaczyński oraz rząd Prawa i Sprawiedliwości. W ciągu ostatniego pół roku mamy do czynienia z niespotykanym wcześniej chamstwem i agresją oraz atakami na osoby nie zgadzające się z polityką rządu. Rząd PiS zaprowadził w państwie „przemysł pogardy” na masową skalę. Codziennie konfliktuje i przeciwstawia sobie Polaków, nastawia brata przeciwko bratu, świadomie sieje niezgodę. Wystarczy wspomnieć o wielu inwektywach, którymi ten rząd – uzurpujący sobie występowanie w roli „rzecznika narodu” – obrzuca własnych obywateli. Ta pogarda udziela się wszystkim. Cały naród powoli staje się jej ofiarą.

W starożytnej Grecji, gdzie narodziła się współczesny sport, stadiony były miejscem pokoju; miejscem gdzie zamierały polityczne i społeczne spory, by ustąpić miejsca czystemu duchowi sportowej rywalizacji. Mamy nadzieję, że tak pozostanie również w Polsce. Dlatego apelujemy do kibiców Legii, by przeciwstawiali się nienawiści i agresji wykazywanej przez niewielką część swojego środowiska. Jego nieodpowiedzialne zachowanie jest nie tylko hańbą dla Polski i Polaków, ale również – przeczy sportowym wartościom.

Zwracamy się również do wszystkich klubów sportowych w Warszawie i w Polsce o zwrócenie szczególnej uwagi na przestępstwa i wykroczenia związane z mową nienawiści. Często są one lekceważone. Ale słowa także potrafią zranić, a nawet zabić. Niespotykany wcześniej w życiu publicznym poziom agresji i hejtu musi budzić niepokój. Zagraża on obywatelom, rodzinom, społeczeństwu i państwu.

Nowoczesna nigdy nie zgodzi się na język, którym posługuje się Prawo i Sprawiedliwość. Dlatego, zapowiadając prace nad ustawą o przeciwdziałaniu mowie nienawiści, apelujemy do wszystkich o rozwagę i ostrożne dobieranie słów.

Każdy Polak i kibic, niezależnie od tego, czy jest sympatykiem PiS, Nowoczesnej, PO czy  innej partii, powinien na każdym stadionie w Polsce bez przeszkód i ryzyka ataków, kibicować swojej ulubionej drużynie.

Apelujemy do wszystkich kibiców, by stanowczo przeciwstawiali takim aktom agresji i zapobiegali podobnym incydentom na stadionach. Domagamy się również od Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, by jego partia zaprzestała upowszechniania i popierania języka pogardy i nienawiści.

Warszawa, 9 maja 2016

Zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Nowoczesna

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?