Na Ochocie rasizm i ksenofobia nie przejdą!

Lekceważenie i niewybredne komentarze zamiast zdecydowanej reakcji na ataki na tle rasistowskim na Ochocie. Takiej postawie dzielnicowych radnych Prawa i Sprawiedliwości sprzeciwiają się lokalni działacze Nowoczesnej i apelują do władz miasta o interwencję.
We wtorek złożyli do warszawskich radnych petycję w sprawie przebiegu nadzwyczajnej sesji Rady Dzielnicy Ochota z 15 stycznia br. Została ona zwołana w reakcji na listopadowy atak na Ośrodek Kultury Muzułmańskiej oraz pobicie 14-latki tureckiego pochodzenia. Radni PiS przekonywali podczas obrad, że ataki na obcokrajowców są nagłaśniane „na siłę”, żeby „zaszkodzić wizerunkowi dzielnicy”.
– Nie ma i nie będzie naszej zgody na pobłażliwość wobec tych bulwersujących wydarzeń – mówi o zachowaniu radnych Prawa i Sprawiedliwości wiceprzewodnicząca ochockiego koła Nowoczesnej Ewa Kacprzak-Szymańska. – To przyzwolenie na agresję, wręcz zachęta dla rasistów i ksenofobów – dodaje. Działacze partii oczekują od warszawskich radnych, że
zdyscyplinują swoich kolegów zasiadających w Radzie Dzielnicy i zmotywują stołeczne instytucje oraz samorządowców do skutecznego przeciwdziałania podobnym incydentom.
Na lekceważące wypowiedzi radnych zwrócili uwagę członkowie Nowoczesnej, którzy uczestniczyli w styczniowej sesji. Ich uwagę przykuły głównie wystąpienia Wiesława Figla i Edwarda Markowskiego. Radni podważali fakt pobicia nastolatki i twierdzili, że na Ochocie nie ma problemu z aktami agresji wymierzonymi w obcokrajowców. – Z reakcją na zachowanie radnych PiS-u czekaliśmy do momentu opublikowania na dzielnicowej stronie internetowej nagrania sesji. Od kilku dni każdy może odtworzyć sobie jej przebieg – tłumaczy Piotr Gierach, działacz Nowoczesnej z Ochoty. Wypowiedzi, do których się odnosi, padają między 35 a 45 minutą retransmisji obrad.
Autorzy petycji w jej uzasadnieniu przywołują głośny materiał wyemitowany na antenie TVN24: „Do czego prowadzi negowanie przez polityków problemu rasizmu i ksenofobii, jak również postaw propagujących ustroje totalitarne ujawnili niedawno reporterzy TVN24 w programie pokazującym hańbiące zachowania gloryfikujące nazizm oraz promocję mowy nienawiści przez członków stowarzyszenia Duma i nowoczesność. Wyrażamy stanowczy sprzeciw przeciwko postawie radnych PiS lekceważącej i umniejszającej akty agresji w naszej dzielnicy, stwarzającej potencjalnie poczucia bezkarności u osób, które dopuszczają się przemocy” – piszą w adresowanym do stołecznych radnych dokumencie.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?