Kultura – ta przez duże „K” i ta lokalna

Kultura – ta przez duże „K” i ta lokalna – była tematem debaty „Lokalnie. Kulturalnie. Nowocześnie” zorganizowanej w Centrum Łowicka przez mokotowskie koło Nowoczesnej. W panelowej dyskusji wzięli udział: dr Maryna Tomaszewska (wykładowca ASP, wieloletnia dyrektor kreatywna magazynów lifestyle’owych, między innymi „MaleMena”” i „Fashion Magazine”), Paweł Rabiej (współzałożyciel Nowoczesnej  i członek zarządu krajowego .N), Łukasz Wróblewski (założyciel, aktor i reżyser Teatru HaliBut działającego w Centrum Łowicka) i Paweł Sawicki (redaktor portali internetowych, promotor literatury, członek .N Mokotów). Dyskusję moderowała Dorota Haller (Nowoczesna Mokotów).

Paneliści zgodzili się co do tego, że kultura na Mokotowie powinna bardziej „wyjść do ludzi”. W pięknych Mokotowskich parkach powinno odbywać się więcej plenerowych imprez, pikników, koncertów i spektakli. Byłaby to nie tylko znakomita promocja mokotowskich działań kulturalnych ale również element integrujący lokalną społeczność i budujący tożsamość mieszkańców Mokotowa.

Inny problem pojawiający się w  dyskusji to promocja kultury na Mokotowie. W dzielnicowych  domach kultury dzieją się fantastyczne rzeczy. Kłopot w tym, że często mało kto o nich wie. Dotarcie z ofertą kulturalną do potencjalnych odbiorców, przebicie się przez informacyjny szum to wielkie wyzwanie dla mokotowskich placówek kulturalnych.

W czasie dyskusji ze zgromadzoną publicznością sygnalizowane były problemy, z jakimi borykają się zespoły artystyczne działające na Mokotowie: na przykład trudności z zaksięgowaniem przez dom kultury środków pochodzących z działań crowdfoundingowych (internetowe zbiórki pieniędzy), czy rozliczeń grantów.

Uwagi zebrane w czasie debaty będą materiałem do stworzenia przez mokotowską Nowoczesną programu dla dzielnicy w najbliższych wyborach samorządowych.

Debatę zakończył fragment spektaklu „Słomiany wdowiec” Teatru HaliBut działającego w centrum Łowicka.

 

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?