Koło Ursynów przeciwko upolitycznianiu Budżetu Partycypacyjnego

UCHWAŁA ZARZĄDU KOŁA WARSZAWA-URSYNÓW
W SPRAWIE BUDŻETU PARTYCYPACYJNEGO

(z dnia 10 października 2016 r.)

Zarząd Koła Nowoczesna Ursynów apeluje do przedstawicieli partii politycznych oraz organizacji posiadających swoją reprezentację w radzie dzielnicy o zaniechanie procederu upolityczniania Budżetu Partycypacyjnego. Nie pierwszy raz obserwujemy na Ursynowie polityczne spory wokół tej obywatelskiej inicjatywy. Celem Budżetu Partycypacyjnego jest aktywizacja mieszkańców i włączenie ich w proces decydowania o naszym najbliższym otoczeniu. Stoimy na stanowisku, że samorządowcy (i osoby z nimi powiązane) nie powinni konkurować z pomysłami mieszkańców, przeciwnie – powinni obywatelskie projekty wspierać.

Rada Regionu Warszawskiego Nowoczesnej zwróciła uwagę na ten problem w uchwale z dnia 20 czerwca br.:

Zbyt wiele pomysłów zgłaszanych w ramach Budżetu Partycypacyjnego to projekty autorstwa miejskich i dzielnicowych radnych oraz działaczy partyjnych i samorządowych. Osoby, które „z urzędu” decydują o wydatkowaniu publicznych pieniędzy wchodzą w ten sposób w rolę, która miała i powinna być zarezerwowana dla mieszkańców.

Działacze w odróżnieniu od mieszkańców dysponują większym zapleczem organizacyjnym i środkami finansowymi oraz znacznie łatwiejszym dostępem do kanałów komunikacji. Pomysły zgłaszane przez mieszkańców często pozostają bez szans wobec projektów promowanych przez partie i stowarzyszenia, których przedstawiciele zasiadają w Radzie Miasta st. Warszawy lub radach dzielnic. Co więcej, te ostatnie służą często promocji radnych i działaczy oraz stojących za nimi politycznych szyldów. Tym samym Budżet Partycypacyjny z inicjatywy aktywizującej mieszkańców zamienia się w element kampanii wyborczej. To zaprzeczenie jego idei.

Przebieg spotkania z dnia 6 października br., w trakcie którego wyłoniono zespół ds. Budżetu Partycypacyjnego 2017 jasno pokazuje, że inicjatywa wciąż jest przedmiotem politycznych walk i rozgrywek pomiędzy podmiotami obecnymi w radzie dzielnicy. Zdecydowanie się temu sprzeciwiamy.

Za zarząd

/-/
Jakub BERENT
Przewodniczący koła Warszawa Ursynów

Stanowisko Rady Regionu w tej sprawie jest dostępne tutaj.

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?