In vitro w Warszawie

Z opinii prawnych przygotowanych na zlecenie Nowoczesnej wynika jednoznacznie, że jednostki samorządu mogą prowadzić programy zdrowotne. Nowoczesna zaapelowała do Prezydent Warszawy i Rady Miasta Warszawy o wprowadzenie w życie obywatelskiego projektu finansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego, złożonego do Rady Miasta w kwietniu. Zwróciła się także o ujawnienie opinii prawnych jakimi dysponuje miasto, które mają rzekomo świadczyć o tym, że wdrożenie tego programu jest niemożliwe.

Program in vitro dla Warszawy – koncepcja autorstwa Stowarzyszenia Nasz Bocian została złożona do Rady Miasta 22 kwietnia 2016 r. Zakłada dofinansowanie do wysokości 100% kosztów co najmniej jednej i nie więcej niż trzech procedur zapłodnienia pozaustrojowego lub dofinansowanie do wysokości 100% kosztów co najmniej jednej i nie więcej niż trzech procedur dawstwa zarodka pod warunkiem, że poprzednie dofinansowane procedury nie były skuteczne. Program ma objąć ok. 1170 par, mieszkających w Warszawie, w których kobieta jest w wieku 20-43 lata. Roczny koszt w latach 2017 i 2018 wyniesie 7,6 mln zł.

Według władz miasta samorząd nie może być płatnikiem usług medycznych. „Urząd miasta twierdzi, że miasto nie może finansować programów zdrowotnych. To nieprawda. Z analizy prawnej opracowanej na zlecenie Sieci Eksperckiej Lepsza Polska jasno wynika, że ma prawo. Robią to także inne polskie miasta” – mówi Paweł Rabiej, członek zarządu Nowoczesnej i wiceprzewodniczący regionu warszawskiego.

„Zarówno ustawa o samorządzie terytorialnym, jak i ustawa o świadczeniu opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych stanowi, że jednostki samorządu terytorialnego mogą opracowywać, wdrażać, realizować i finansować programy polityki zdrowotnej. Warszawa może więc, w zakresie swoich kompetencji jako jednostka samorządu terytorialnego, uchwalić program dofinansowania leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego” – powiedział Sławomir Potapowicz, sekretarz regionu warszawskiego Nowoczesnej.

Nowoczesna zaapelowała do Hanny Gronkiewicz – Waltz oraz do Rady Miasta o wprowadzenie w życie programu. Złożony obywatelski projekt zasługuje na poparcie i wdrożenie, pozwala bowiem na utrzymanie finansowej dostępności metod wspomaganego rozrodu o najwyższej skuteczności, a w konsekwencji – zmniejszenie liczny bezdzietnych par w warszawie oraz poprawę trendów demograficznych.

pismo do Hanny Gronkiewicz-Waltz i Ewy Malinowskiej-Grupińskiej

LEPSZA POLSKA Opinia prawna In vitro

IMG_8048 IMG_8055 IMG_8065 L1230482 L1230502 L1230551

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2019 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?