#CzytamNiePalę

#CzytamNiePalę – tą akcją w mediach społecznościowych, zachęcającą do czytania i odwiedzania swoich lokalnych bibliotek, a także złożonymi interpelacjami, radni oraz członkowie warszawskiej Nowoczesnej, postanowili celebrować obchodzony 8 maja ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

Zainicjowane przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich święto, wpisało się na stałe w kalendarz wydarzeń. Rozpoczyna ono Tydzień Bibliotek, podczas którego organizowanych jest wiele wydarzeń w całym kraju.

– To bardzo ważne i potrzebne święto, które należy nagłaśniać i celebrować na skalę ogólnopolską, tym bardziej że badania naukowe wskazują, że czytając, dosłownie ćwiczymy nasz mózg, natomiast aż 63 proc. Polaków, wg raportu Biblioteki Narodowej w 2018 roku, nie przeczytało w minionym roku ani jednej książki – mówi Anna Auksel – Sekutowicz, radna m.st. Warszawy. Biorąc pod uwagę spadające co roku wyniki czytelnictwa, sprzedaży książek oraz akcje organizowane przez różne grupy ich palenia, pragniemy zwrócić uwagę na to, jak ważne jest czytanie i jak ważną rolę społeczną odgrywają miejskie biblioteki.

– #CzytamNiePalę, tą akcją chcieliśmy zachęcić mieszkańców Warszawy do odwiedzania swoich lokalnych bibliotek i czytania książek. Niestety często jest tak, że  nie mamy możliwości zwrócić książki w terminie. Dlatego złożyliśmy interpelację w sprawie instalacji w bibliotekach wrzutomatów. To rozwiązanie na pewno przypadłoby do gustu zabieganym mieszkańcom Warszawy, podobnie jak to jest np. w Krakowie czy Tychach – powiedział Sławomir Potapowicz, wiceprzewodniczący Rady Warszawy.
– W kolejnej interpelacji zwróciliśmy uwagę na to, że wiele bibliotek nie jest dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Stąd chcielibyśmy aby zostały opracowane projekty modernizacji i zapewnienia swobodnego dostępu osobom niepełnosprawnym ruchowo – powiedział Paweł Czarnecki, radny z Wilanowa.

– Mając na uwadze niski, a właściwie systematycznie spadający poziom czytelnictwa w Polsce należałoby pomyśleć o sposobach zatrzymania, a w perspektywie być może przyciągnięcia kolejnych czytelników do bibliotek. W tym celu warto wprowadzać do warszawskich placówek rozwiązania ułatwiające korzystanie z bibliotek. Jednym z takich rozwiązań mógłby być centralny katalog on-line dla wszystkich placówek w Warszawie, dający szersze możliwości lokalizacji poszukiwanych pozycji – stwierdziła – mówi Magda Lipińska – Derlikowska, członkini ochockiej Nowoczesnej.

Czytam nie palę – zachęcamy wszystkich warszawiaków do czytania i odwiedzania bibliotek, a wszystkim pracownikom bibliotek składamy najlepsze życzenia i życzymy wielu czytelników.

„Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę, mówiła Patricia. Dzięki nim uczysz się, mądrzejesz, podróżujesz, marzysz, wyobrażasz sobie, przeżywasz losy innych, swoje życie mnożysz razy tysiąc. Ciekawe, czy ktoś da ci więcej za tak niewiele. Pomagają też odpędzić różne złe rzeczy – samotność, upiory i tym podobne gówna. Czasem się zastanawiam, jak możecie znieść to wszystko wy, które nie czytacie” (cyt.: Arturo Pérez-ReverteKrólowa Południa).

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?