Apel Nowoczesnej o oddawanie krwi 1 sierpnia w ramach akcji „Krew za krew”

Politycy Nowoczesnej zachęcali w czwartek (26 lipca) do dobrowolnego oddawania krwi z okazji obchodów 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia pod budynkiem warszawskiej PAST-y stanie specjalny autobus krwiodawstwa.

– Ważne jest, żebyśmy rozpoczęli, czy kontynuowali tradycje, które w sposób szczególny i nowoczesny mogą pokazywać nasz patriotyzm – powiedział szef stołecznych struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz na czwartkowej konferencji prasowej pod Redutą Banku Polskiego, która podczas Powstania Warszawskiego, służyła jako reduta powstańcza i rejon ciężkich walk.

Podkreślił, że jednym z aktów nowoczesnego patriotyzmu może być uczczenie w szczególny sposób pamięci wszystkich, którzy ginęli i przelewali krew podczas Powstania Warszawskiego poprzez oddanie krwi, tym, którzy najbardziej jej dziś potrzebują. Jak dodał, akcja „Krew za krew” nie ma barw partyjnych.

Anna Auksel (Nowoczesna) zapowiedziała, że 1 sierpnia na parkingu pod budynkiem PAST-y na ul. Zielnej 39 w Warszawie stanie mobilny punkt poboru krwi, gdzie wszyscy chętni będą mogli dobroczynnie oddać swoją krew.

Obecny na konferencji mjr Franciszek Żerański zaznaczył, że „jako weteran walk wojennych, proponuje młodym i starszym osobom, aby wszyscy oddawali krew i zachęcali do tego swoich znajomych”.

Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

(źródło: PAP)

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?