Apel do Rafała Trzaskowskiego Prezydenta m.st. Warszawy i PKP

Planowana na terenie Dzielnicy Wawer inwestycja PKP jest w obecnym kształcie niezgodna z interesem mieszkańców. Plany zakładają rozbudowę linii o 2 dodatkowe tory, budowę wysokiego nieestetycznego nasypu/wiaduktu, oraz brak ekranów akustycznych. Apelujemy do władz m.st. Warszawy i PKP, aby potrzeby mieszkańców Wawra zostały uwzględnione przy planowaniu i realizacji tego zadania inwestycyjnego.

– Wzywamy władze m.st. Warszawy oraz PKP, aby w ramach dalszego procesu uzgadniania inwestycji brały pod uwagę przede wszystkim potrzeby mieszkańców – należy zapewnić wdrożenie rozwiązań zapewniających redukcję hałasu i zapewniających walory estetyczne oraz użytkowe – mówi Wiceprzewodniczący Rady m.st Warszawy Sławomir Potapowicz. – Przebudowa nie poprawi w znaczący sposób komunikacji mieszkańców Wawra, natomiast budowa wyniesienia o wysokości 7 m zmieni pejzaż znacznej części dzielnicy i będzie to źródło hałasu. Nie ma na to naszej zgody – dodaje Potapowicz.

– Planowane tory należy zagłębić i zadbać o elementy wygłuszające, co przyczyni się do redukcji hałasu i poprawi estetykę, szczególnie że prędkość ruchu ma po zakończeniu zaplanowanych przez PKP prac wzrosnąć do 160 km/h. Zwiększenie częstotliwości pociągów dalekobieżnych, ich prędkości i przesunięcie torów bliżej domów, spowoduje zwiększone odczucie hałasu i drgań przez mieszkańców, szczególnie pomiędzy Radością i Międzylesiem gdzie planowane jest poprowadzenie jednego toru po nasypie i wiadukcie. Należy też zwrócić uwagę na zbiorniki rozsączające które PKP chce zlokalizować poza pasem przewidzianym na tory, poza granicami ul. Patriotów. Zmienią one stosunki wodne i niektórym mieszkańcom może się np. pojawić woda w piwnicach. – mówi Wojciech Godlewski – Radny Dzielnicy Wawer.

Anna Ojer apeluje – Musimy zadbać też o miejsca parkingowe, planowana inwestycja PKP w dużym stopniu zredukuje liczbę parkingów „Parkuj i Jedź” na terenie naszej dzielnicy które dopiero co wybudowaliśmy, a to oznacza zastawione uliczki lokalne i problemy kierowców ze znalezieniem miejsc do parkowania w pobliżu stacji kolejowych. Może wykorzystać do tego miejsca nad zbiornikami? Powinny być też wprowadzone estetyczne rozwiązania wygłuszające hałas. Ale nie monstrualne i nie estetyczne ekrany akustyczne tylko na przykład stosunkowo niskie płotki i wysoka zieleń wokół linii kolejowej. – dodaje Ojer.

Dariusz Godlewski – wykładowca PW z zakresu projektowania dróg a zarazem były Burmistrz Gminy Wawer wspomina – Już dawno przedstawiłem koncepcję zagłębienia linii kolejowej w wykopie. To rozwiązanie ma wiele zalet i rozwiązuje praktycznie wszystkie problemy. Mieszkańcy w znacznie mniejszym stopniu odczuwaliby hałas i drgania związane z ruchem kolejowym. Dużo łatwiej podczas budowy i później byłoby poprowadzić ruch poprzeczny. Zamiast tuneli czy wiaduktów wyniesionych na 7m w górę, lokalne ulice i przejścia dla pieszych i rowerów biegłyby po terenie. To też znaczna oszczędność terenu, ułatwienie w przekraczaniu linii torów i zmniejszenie podziału dzielnicy na dwie części. Zarazem w przyszłości, kiedy ceny gruntów wzrosną można by łatwo przykryć tory i wykorzystać ten teren linii kolejowej ponownie, jak to się robi w innym metropoliach w zachodniej Europie np. w Paryżu, czy dawniej w Warszawie. Przypomnijmy, że tak samo kiedyś wybudowano linię średnicową w centrum miasta. Najpierw znajdowała się w wykopie a dopiero później ją sukcesywnie przykrywano. Proszę sobie wyobrazić, że nasi przodkowie poprowadziliby tę linię po terenie, a nawet na nasypie jak chcą zrobić w Wawrze. Jak wyglądałaby Warszawa!

#WarszawaDlaWszystkich #zrobimyTO #Warszawa #Wawer

NAPISZ DO NAS

Masz pytanie lub komentarz? Czekamy na Twoją wiadomość!

Wysyłanie

©2020 .Nowoczesna Wszelkie prawa zastrzeżone

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?